Ilmailu- ja kaasuturbiiniteollisuudessa moottoreiden luotettavuus riippuu usein pienistä hiilipitoisuuden eroista. VaikkaINCO 713on yleisnimi tälle saostumaa{0}}kovettuvalle superseokselle, insinöörien on erotettava standardi713Cja vähähiiliseen{0}}hiilipitoisuuteen(713LC)versiot.
Gnee Alloy, ammattimainen superseosten konsulttiyritys, jolla on 18 vuoden kokemus, auttaa kumppaneita maailmanlaajuisesti navigoimaan näissä teknisissä vivahteissa varmistaakseen komponenttien eheyden ja valutuotannon korkeimmillaan.
Ota yhteyttä ammattilaisiimme suositellaksesi oikeaa metalliseosta projektiisi
Inconel 713 vs 713C vs 713LC: kuinka valita sopiva laatu

Inconel 713 vs 713C vs 713LC: kuinka valita sopiva laatu
Inconel 713(ja sen tärkeimmät muunnelmat713C ja 713LC) on nikkeli-pohjainen valusuperseos, joka on suunniteltu korkeaan-lämpötilojen lujuuteen, erinomaiseen hapettumiskestävyyteen ja ylivoimaiseen virumismurtumiskestävyyteen, mikä tekee siitä erityisen sopivan kaasuturbiiniympäristöihin, joiden lämpötila on enintään980 astetta (1800 astetta F).
Seoksen valinta riippuu siitä, asettaako sovelluksesi ensisijaiseksi maksimaalisen murtolujuuden (713C)tai parempi väsymiskestävyys ja hitsattavuus(713LC).
Mikä on Inconel 713C?
Inconel 713C on nikkeli-kromivalulejeerinki, jolla on erinomainen murtolujuus 927 astetta (1700 astetta F), samalla kun se kestää erinomaisesti lämpöväsymystä ja hyvät valuominaisuudet. Tämä tietolehti sisältää tietoja sen koostumuksesta, fysikaalisista ominaisuuksista, kovuudesta, vetoominaisuuksista sekä virumis- ja väsymisominaisuuksista.

Inconel 713, 713C ja 713LC ominaisuussovellukset

Inconel 713 (yleinen metalliseos)
Inconel 713 -matriiseos (viittaa yleensä tähän metalliseossarjaan, joka on usein synonyymi 713C:lle) on vakiovalinta lujille valukomponenteille, joiden on kestettävä jopa 980 asteen lämpötiloja. Se tunnetaan erinomaisesta hapettumisenkestävyydestään, joten se sopii kaasuturbiineihin.
Inconel 713C (Cast)
Inconel 713Con tavallinen "C"-tyyppinen valuversio, saostus-kovettuva nikkeli-kromiseos.
Edut:Erinomainen virumismurtolujuus, erinomainen lämmönkestävyys ja korkea rakenteellinen stabiilisuus korkeissa lämpötiloissa(927 astetta -980 astetta).
Optimaaliset sovellukset:Suihkumoottorin turbiinin siivet ja korkean-lämpötilojen kaasupolun komponentit, jotka vaativat korkeimman virumisvastuksen eivätkä vaadi laajaa hitsausta.
Haitat:Korkean hiilipitoisuutensa ansiosta se on altis kovametallisaostumiseen, mikä vaikeuttaa koneistamista ja huonontaa hitsattavuutta.


Inconel 713LC (vähähiilinen)
Inconel 713LCon parannettu versio713C, jossa on pienempi hiilipitoisuus ja säädetty kromi/molybdeenipitoisuus.
Edut:Huomattavasti parempi huoneenlämpötilan plastisuus, iskunkestävyys ja väsymiskestävyys verrattuna713C.
Optimaaliset sovellukset:Integroidut valetut turbiinisiipipyörät ja monimutkaiset ohutseinäiset valukappaleet, jotka vaativat parempaa lämpöväsymiskestävyyttä.
Edut:Pienemmän hiilipitoisuutensa ansiosta se tarjoaa yleensä paremman hitsattavuuden ja paremman eheyden suurissa, monimutkaisissa valukappaleissa.
4. Inconel 713C- ja Inconel 713LC -teknologioiden vertailu
| Ominaisuus | Inconel 713C (vakio) | Inconel 713LC (vähähiilinen) | Asiantunteva näkemys |
| Hiilipitoisuus (C) | 0.08 - 0.20% | 0,05 % Max | LC parantaa sitkeyttä ja sitkeyttä. |
| Zirkonium (Zr) | 0.05 - 0.15% | 0.05 - 0.15% | Välttämätön viljarajan vakauden kannalta. |
| Pidentymä (%) | 5,0 % Tyypillistä | 8.0 - 15.0% | 713LC tarjoaa lähes kaksinkertaisen taipuisuuden. |
| Ensisijainen etu | Huippuryömintävoima | Lämpöväsymiskestävyys | Valitse LC isommille roottoreille. |
| Vakio sp | AMS 5391 | AMS 5377 / GE B50TF28 | Huippuluokan{0}}ilmailu-yhteensopivuus. |
5. Inconel 713C:n ja Inconel 713LC:n kemiallisen koostumuksen vertailu (paino-%)
| Elementti | Inconel 713C | Inconel 713LC | Keskeinen ero |
|---|---|---|---|
| Nikkeli (Ni) | Saldo (~70-75) | Saldo (~70-75) | Sama |
| Kromi (Cr) | 11.0 – 14.0 | 11.0 – 14.0 | Sama |
| Alumiini (Al) | 5.5 – 6.5 | 5.5 – 6.5 | Sama |
| Molybdeeni (Mo) | 3.5 – 5.0 | 3.5 – 5.0 | Sama |
| Niobium (Nb) | 1.5 – 2.5 | 1.5 – 2.5 | Sama |
| Titaani (Ti) | 0.4 – 1.0 | 0.4 – 1.0 | Sama |
| rauta (Fe) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 2,0 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 2,0 | Sama |
| Koboltti (Co) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,0 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,0 | Sama |
| Hiili (C) | 0.05 – 0.15 | 0.05 – 0.10 | 713LC vähähiilisempi |
| Boori (B) | 0.005 – 0.015 | 0.005 – 0.015 | Sama |
| Zirkonium (Zr) | 0.05 – 0.15 | 0.05 – 0.15 | Sama |
| Mangaani (Mn) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,20 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,20 | Sama |
| Pii (Si) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,50 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,50 | Sama |
Napsauta ladataksesi Inconel 713C -metalliseoksen PDF-tiedoston nyt
6. Inconel 713C:n ja Inconel 713LC:n fysikaaliset ominaisuudet
| Omaisuus | Inconel 713C | Inconel 713LC |
|---|---|---|
| Tiheys | 7,91 g/cm³ | 7,90 g/cm³ |
| Sulamisalue | 1260-1315 astetta | 1265-1315 astetta |
| Lämmönjohtavuus (20 astetta) | 11.2 W/m·K | 11.2 W/m·K |
| CTE (20-100 astetta) | 12,0 × 10⁻⁶/aste | 12,0 × 10⁻⁶/aste |
| CTE (20-800 astetta) | ~14,0 × 10⁻⁶/ aste | ~14,0 × 10⁻⁶/ aste |
| Ominaislämpö (20 astetta) | 450 J/kg·K | 450 J/kg·K |
| Elastisuusmoduuli (20 astetta) | ~205 GPa | ~205 GPa |
| Magneettiset ominaisuudet | Ei--magneettinen | Ei--magneettinen |
7. Inconel 713C:n ja Inconel 713LC:n korkean lämpötilan mekaaniset ominaisuudet
| Lämpötila | Omaisuus | Inconel 713C | Inconel 713LC |
|---|---|---|---|
| 500 astetta | Vetolujuus | ~830 MPa | ~830 MPa |
| Tuottovoima | ~680 MPa | ~680 MPa | |
| 600 astetta | Vetolujuus | ~810 MPa | ~810 MPa |
| Tuottovoima | ~660 MPa | ~660 MPa | |
| 700 astetta | Vetolujuus | ~770 MPa | ~770 MPa |
| Tuottovoima | ~600 MPa | ~600 MPa | |
| 760 astetta | Vetolujuus | ~710 MPa | ~710 MPa |
| Tuottovoima | ~540 MPa | ~540 MPa | |
| 800 astetta | Vetolujuus | ~680 MPa | ~680 MPa |
| Tuottovoima | ~500 MPa | ~500 MPa | |
| 850 astetta | Vetolujuus | ~600 MPa | ~590 MPa |
| Tuottovoima | ~450 MPa | ~440 MPa | |
| 900 astetta | Vetolujuus | ~500 MPa | ~490 MPa |
| Tuottovoima | ~400 MPa | ~390 MPa | |
| 950 astetta | Vetolujuus | ~400 MPa | ~390 MPa |
| Tuottovoima | ~350 MPa | ~340 MPa |
8. Inconel 713C:n ja Inconel 713LC:n jännitysmurtuman ja virumisen ominaisuudet
| Lämpötila | Korostaa | 713C repeämän kesto | 713LC Rupture Life | Vertailu |
|---|---|---|---|---|
| 700 astetta / 100h | 350 MPa | ~100 tuntia | ~100 tuntia | Samanlaisia |
| 700 astetta / 1000h | 280 MPa | ~1000 tuntia | ~950 tuntia | 713C hieman korkeampi |
| 800 astetta / 100h | 250 MPa | ~100 tuntia | ~100 tuntia | Samanlaisia |
| 800 astetta / 1000h | 200 MPa | ~1000 tuntia | ~900-950 tuntia | 713C hieman korkeampi |
| 850 astetta / 100h | 180 MPa | ~100 tuntia | ~95 tuntia | 713C hieman korkeampi |
| 900 astetta / 100h | 150 MPa | ~100 tuntia | ~95 tuntia | 713C hieman korkeampi |
| 950 astetta / 100h | 100 MPa | ~100 tuntia | ~90-95 tuntia | 713C hieman korkeampi |
Inconel 713C:n ja Inconel 713LC:n virumislujuuden vertailu
| Lämpötila | 713C:n virumislujuus (0,1 %/100h) | 713LC:n virumislujuus (0,1 %/100h) |
|---|---|---|
| 800 astetta | ~200 MPa | ~190-195 MPa |
Napsauta nähdäksesi ammattisertifikaattimme Inconel 713C -lejeeringille
9. Pikavalintaopas Inconel 713:lle, Inconel 713C:lle ja Inconel 713LC:lle
| Luokka | Paras | Avainominaisuus | Tyypilliset sovellukset |
|---|---|---|---|
| Inconel 713C | Suurin lujuus korkeissa lämpötiloissa | Korkeampi hiilipitoisuus (0,08–0,2 %), erinomainen virumisenkestävyys | Lentokoneen moottorin turbiinien lavat, turboahtimen roottorit |
| Inconel 713LC | Väsymys ja sitkeys (vähähiilinen) | Vähemmän hiiltä, parempi sitkeys ja väsymisikä | Integroidut valuturbiinipyörät, hitsattavat komponentit |
| Inconel 713 | Yleinen korkean lämpötilan heitto | Perussuorituskyky korkeissa lämpötiloissa jopa 980 astetta | Kaasuturbiinit, turboahtimet |




10. Kuinka valita Inconel 713C tai Inconel 713LC?
Jos valmistat pieniä turboahtimen juoksupyöriä tai tavallisia ilmailun siipiä ja ensisijainen huolenaiheesi on suurin virumisvastus1800 astetta F (982 astetta), sinun pitäisi ostaa 713C.
Jos valutat suuria turbiinin juoksupyöriä, integroituja roottoreita tai osia, jotka altistuvat nopealle lämpökierrolle, ja halkeamankestävyys (sitkeys) on kriittinen,sinun pitäisi ostaa 713LC.
Napsauta saadaksesi Inconel 713C -näytteitä ostettavaksi
11. Miksi valita Gnee Alloyn Inconel 713C- ja Inconel 713LC -lejeeringit?
Valitsemastasi laadusta riippumatta turbiinin eheys riippuu sen laadustaMaster Alloy Sticks.
✅️VIM-sulatus (tyhjiöinduktiosulatus):Tuotamme sekä 713C että 713LC VIM:n kautta varmistaaksemmeultra-alhainen kaasupitoisuus (O, N < 10 ppm).
✅️MTC 3.1 -sertifiointi:Jokaiselle erälle tehdään tiukat laboratoriotestit, joilla varmistetaan tarkat hiili- ja hivenainetasot.
✅️Maailmanlaajuinen toimituskyky:Kuten aluotettava nikkeliseoksen viejä, tarjoammetehdas{0}}suora tukkuhintaja hallinnoi logistiikkaa maailmanlaajuisille valimoille.

Gnee Steel inconel 713C -sertifikaatti
📦 Pakkaus ja toimitus
KaikkiNikkelipohjainen seostuotteet pakataan seuraavilla tavoilla:
Puiset lavat tai laatikot
Kosteudenkestävä{0}}pakkaus
Tarrat uunin numero-, vakio- ja kokoetiketillä
Toimitetaan maailmanlaajuisesti meritse, lentoteitse tai pikakuljetuksella

Gnee Steel 713C -tuotepakkaus
Ota yhteyttä saadaksesi viimeisimmän vientihinnan 713C-seokselle
FAQ
K: Onko 713C:n ja 713LC:n välillä hintaeroa?
A:Kyllä.Inconel 713LCpidetään yleensä korkeamman-erikoisluokan arvosanana. Hiilipitoisuuden tiukempi valvonta ja erityiset lämpökäsittelyvaatimukset johtavat usein hieman korkeampiintukkuhinta/kg.
K: Voinko hitsata 713LC:tä, koska siinä on vähemmän hiiltä?
A:Vaikka 713LC:llä on hieman parempi sitkeys, sitä pidetään silti "vaikeasti-hitsattavana"-seoksena korkean Al+Ti-pitoisuuden vuoksi. Liittämiseen suosittelemme erikoisjuottoa tai kitkahitsausta.
K: Onko sinulla varastossa molempia laatuja?
A:Ylläpidämme standardin strategista inventaariota713C Master Alloy sauvat. 713LCon tyypillisesti valmistettu tilauksesta tai varastossamme pitkäksi aikaa-vuotuinen toimitussopimuskumppaneita.






