Kun hankitaanInconel 713C (UNS N07713)turbiinien juoksupyörien tai ilmailun siipien seos, voittomarginaalisi riippuu kahdesta tekijästä: valutuotosta ja hankintakustannuksista.Tier 1 -valmistajanakorkean lämpötilan -lejeeringeistä, keskitymme tarjoamaanVIM{0}}sulanut 713CMaster metalliseostangot, jotka täyttävät tiukatAMS 5391 -standardi-toimitetaan suoraan tehtaaltamme valimousi.
Valitsemalla tehdas{0}}suoran mallimme voit poistaa välilliset lisähinnat ja saada tukkuhinnat, mikä antaa sinulle kilpailuetua maailmanlaajuisilla markkinoilla.
Napsauta saadaksesi tarjouksen Inconel 713C metalliseostangoista nyt
Korkean{0}}lämpötilojen AMS 5391 Inconel 713C: Tehtaan suoramyynti metalliseostanko

Korkean{0}}lämpötilojen AMS 5391 Inconel 713C: Tehtaan suoramyynti metalliseostanko
Inconel 713C (UNS N07713) on saostus-kovettuva nikkeli-kromi--pohjainen valusuperseos, joka määritellään ensisijaisesti AMS 5391 -tarkkuusvaluspesifikaatioiden mukaisesti. Se on arvostettu erinomaisesta virumismurtolujuudestaan ja rakenteellisesta stabiilisuudestaan jopa 1800 asteen (982 asteen) lämpötiloissa.
Mitä eroa on Inconel 718:lla ja 713C:llä?
Inconel 713C on saostus-kovettuva nikkeli-kromiseos. Inconel 718 on ikääntyvä-kovettuva nikkeli-kromiseos. Inconel 713C:llä on ylivoimaiset mekaaniset ominaisuudet korkeissa lämpötiloissa verrattuna Inconel 718:aan. Inconel 713C:llä on myös parempi korroosionkestävyys kuin Inconel 718:lla.

1. AMS 5391 Inconel 713C metalliseostangon tekniset tiedot
| Elementti | Vaatimus (%) | Tehdasstandardimme |
| Nikkeli (Ni) | Saldo | MTC 3.1 -sertifioitu |
| Kromi (Cr) | 12.0 - 14.0 | Optimoitu hapettumiskestävyyteen |
| Alumiini (Al) | 5.5 - 6.5 | Tarkkaa ′ ′ Sademäärä |
| Molybdeeni (Mo) | 4.0 - 5.0 | Ylivoimainen mekaaninen lujuus |
| Kaasut (O, N) | - | Ultra{0}}Matala (<10 ppm) |
2. AMS 5391 Inconel 713C metalliseostankojen kemiallinen koostumus (paino-%)
| Elementti | Sisältö (%) | AMS 5391 -vaatimus | Toiminto |
|---|---|---|---|
| Nikkeli (Ni) | Saldo (~70-75) | Saldo | Matriisi elementti; korkean{0}}lämpötilojen vakaus |
| Kromi (Cr) | 11.0 – 14.0 | 11.0 – 14.0 | Hapettumiskestävyys |
| Alumiini (Al) | 5.5 – 6.5 | 5.5 – 6.5 | Ensisijainen entinen |
| Molybdeeni (Mo) | 3.5 – 5.0 | 3.5 – 5.0 | Kiinteän{0}}ratkaisun vahvistaminen; virumisvastus |
| Niobium (Nb) | 1.5 – 2.5 | 1.5 – 2.5 | Lisävahvistus |
| Titaani (Ti) | 0.4 – 1.0 | 0.4 – 1.0 | "vahvistus |
| rauta (Fe) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 2,0 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 2,0 | Jäännöselementti |
| Koboltti (Co) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,0 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,0 | Jäännöselementti |
| Hiili (C) | 0.05 – 0.15 | 0.05 – 0.15 | Karbidi entinen; raerajojen vahvuus |
| Boori (B) | 0.005 – 0.015 | 0.005 – 0.015 | Raerajan vahvistaja |
| Zirkonium (Zr) | 0.05 – 0.15 | 0.05 – 0.15 | Raerajan vahvistaja |
| Mangaani (Mn) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,20 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,20 | Hapettumisenestoaine |
| Pii (Si) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,50 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,50 | Hapettumisenestoaine |
Napsauta ladataksesi Inconel 713C -metalliseoksen PDF-tiedoston nyt
3. AMS 5391 Inconel 713C metalliseostangot: Huonelämpötilan mekaaniset ominaisuudet
| Omaisuus | AMS 5391 -vaatimus | Tyypillinen arvo | Testistandardi |
|---|---|---|---|
| Vetolujuus, äärimmäinen | Suurempi tai yhtä suuri kuin 830 MPa(120 ksi) | 830-950 MPa | ASTM E8 / ASTM E21 |
| Vetolujuus, tuotto (0,2 % offset) | Suurempi tai yhtä suuri kuin 650 MPa(94 ksi) | 650-760 MPa | ASTM E8 / ASTM E21 |
| Break-venymä | suurempi tai yhtä suuri kuin 2 % | 2 – 5% | ASTM E8 / ASTM E21 |
| Pinta-alan pienentäminen | - | 2 – 5% | ASTM E8 |
| Kovuus (Rockwell C) | Ilmoita arvo | 35-40 HRC | ASTM E18 |
| Elastisuusmoduuli | - | ~205 GPa | ASTM E111 |
| Tiheys | - | 7,91 g/cm³ | - |
4. AMS 5391 Inconel 713C metalliseostankojen jännitysmurtumaominaisuudet
| Lämpötila | Korostaa | Minimi repeämisen kesto | Tyypillinen arvo |
|---|---|---|---|
| 800 astetta (1472 astetta F) | 250 MPa (36 ksi) | Suurempi tai yhtä suuri kuin 100 tuntia | ~100 tuntia |
| 870 astetta (1600 astetta F) | 140 MPa (20 ksi) | Suurempi tai yhtä suuri kuin 100 tuntia | ~100 tuntia |
| 950 astetta (1742 astetta F) | 100 MPa (14,5 ksi) | Suurempi tai yhtä suuri kuin 100 tuntia | ~100 tuntia |
5. AMS 5391 Inconel 713C -metallitankojen yleisesti käytetyt mitat
| Halkaisija (mm) | Halkaisija (in) | Suurin pituus (mm) | Pituustoleranssi | Halkaisijan toleranssi | Tyypillinen sovellus |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 – 20 | 0.375 – 0.750 | 150 | ±0,5 mm | ±0,2 mm | Pienet valukappaleet, koekappaleet |
| 20 – 40 | 0.750 – 1.500 | 250 | ±0,8 mm | ±0,3 mm | Keskikokoiset valukappaleet |
| 40 – 60 | 1.500 – 2.250 | 300 | ±1,0 mm | ±0,4 mm | Isommat valukappaleet |
| 60 – 80 | 2.250 – 3.000 | 300 | ±1,2 mm | ±0,5 mm | Suuret valukappaleet |
| 80 – 100 | 3.000 – 4.000 | 300 | ±1,5 mm | ±0,5 mm | Suuret valukappaleet |
Mittojen toleranssit
| Parametri | Arvosana / arvo |
|---|---|
| Mitattoleranssiluokka | CT7 – CT9 (ISO 8062) |
| Pinnan karheus ({0}}valuna) | Ra 3,2 - 6,3 µm |
| Pinnan karheus (työstön jälkeen) | Ra 0,8 - 1,6 µm |
Ota yhteyttä räätälöidäksesi Inconel 713C -tuotteet projektiisi mittoihin sopiviksi
6. AMS 5391 Inconel 713C metalliseostangon valmistusprosessi
| Laitteet | Tarkoitus |
|---|---|
| Tyhjiöinduktiosulatus (VIM) | Master metalliseoksen sulatus |
| Tyhjiövaluuuni | Investointivalu kaataminen |
| Tyhjiölämpökäsittelyuuni | Ratkaisu + Ikääntymishoito |
| CNC-sorvi / Centerless Hiomakone | Valukappaleiden tarkkuusviimeistely |




7. AMS 5391 Inconel 713C metalliseostangon testausmenetelmä
| Tarkastusmenetelmä | Testikohde |
|---|---|
| Optinen emissiospektrometri (OES) | Kemiallinen koostumus |
| Universal Testing Machine (UTM) | Veto, myötö, venymä |
| Rockwellin kovuusmittari | Kovuus (HRC) |
| Fluoresoiva Penetrant Inspection (FPI) | Pintahalkeamia, huokoisuutta |
| Radiografinen testaus (RT) | Sisäinen huokoisuus, aukot |
| Metallurginen mikroskooppi | Raekoko, mikrorakenne |




8. AMS 5391 Inconel 713C -tankojen yleiset sovellukset
Ilmailu ja puolustus:Turbiinien lavat, ohjaussiivet ja monimutkaiset kantosiivet lentokoneiden moottoreissa ja armeijan droneissa.
Autot:Tehokkaat{0}}turboahtimen komponentit.
Teollisuus:Laivojen ja teollisuuden kaasuturbiinisovellukset.




9. Miksi valita Gnee nikkeli-seosten toimittajaksi
✅️Täysi jäljitettävyys:Jokaisen lähetyksen mukana tulee kattavaMTC 3.1ja laboratorioraportit, jotka vahvistavat kemikaalien ja kaasujen analyysin.
✅️Globaali logistiikkaverkosto:Toimitamme yli 60 maahan ja tarjoamme optimoituja meri- ja lentorahtiratkaisuja minimoimaan laskeutumiskustannukset.
✅️Joustava pakkaus:Standardoidut niput tai mukautettu lavaus valimosi käsittelyvaatimuksiin.

Gnee Steel Alloy 713C -sertifikaatti
📦 Pakkaus ja toimitus
KaikkiNikkelipohjainen seostuotteet pakataan seuraavilla tavoilla:
Puiset lavat tai laatikot
Kosteudenkestävä{0}}pakkaus
Tarrat uunin numero-, vakio- ja kokoetiketillä
Toimitetaan maailmanlaajuisesti meritse, lentoteitse tai pikakuljetuksella

Gnee Steel 713C -tuotepakkaus
Ota yhteyttä saadaksesi viimeisimmän vientihinnan 713C-seokselle
FAQ
Q1. Mihin Inconel 713C:tä pääasiassa käytetään?
A:Sitä käytetään ensisijaisestiilmailuturbiinit, teollisuuden kaasuturbiinit ja autojen turboahtimen pyörätjoissa vaaditaan suurta lujuutta ja hapettumisenkestävyyttä.
Q2. Mikä on Inconel 713C:n suurin käyttölämpötila?
A:Sitä suositellaan sovelluksiin enintään950 astetta. Tämän lisäksi seokset, kuten 738LC tai 939, ovat suositeltavia.
Q3. Onko Inconel 713C hitsattavissa?
A:Ei, tämä seos onei hitsattavissaja se käsitellään sijoitusvalulla.
Q4. Miten Inconel 713C on verrattuna Inconel 738LC:hen?
A:Vaikka Inconel 713C tarjoaa erinomaiset lujuus- ja kustannusedut,738LC tarjoaa paremman hapettumisen ja virumisenkestävyydenyli 1000 asteen sovelluksille.
Q5. Voiko Gnee Alloy tarjota mukautettuja Inconel 713C -materiaalista valmistettuja valukappaleita?
A:Kyllä, toimitammeOEM-vakiovaluturbiiniosat ja turboahtimen pyörätvalmistettu Inconel 713C:stä.






